Michał Zygmunt

Rejs: usłysz rzekę, rzeczne rzemiosło.

Zapis wybranych wykładów podczas serii streamingów z pokładu Statku Kultury w ramach letniego semestru Rzecznego Uniwersytetu Ludowego 2022.

Tematy zajęć

Nagrania dźwiękowe, field recording, podcast, słuchowisko, dźwiękowe mapy miast, sound art, sound design, sampling, to tylko ułamek tego do czego dziś wykorzystywane są dźwiękowe nagrania. Umiejętność tworzenia nagrań to zyskujący coraz większą popularność sposób na wyrażenie własnej wrażliwości, dokumentacji świata, rejestrowania dźwięków otoczenia, prowadzenia i zapisywania wywiadów, rozmów, którymi można w łatwy i przystępny sposób podzielić się z odbiorcą. Cykl warsztatów Rzecznego Uniwersytetu Rzecznego zaprasza na cykl warsztatów oferujących wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie realizacji i wykorzystania nagrań dźwiękowych. W nadrzecznej atmosferze, na Statku Kultury, w kilkuosobowych grupach, uczestnicy zapoznają się z podstawami nagrań, sztuką tworzenia podcastu, sposobami rejestrowania audiosfery, umiejętności operowania sprzętem czyli wszystkim co potrzebne do tworzenia samodzielnych nagrań. W jednym z portów nie zabraknie też działań muzycznych.

Każdy z pięciu portów, tegorocznego rejsu Rzecznego Uniwersytetu Ludowego, to osobny, tematyczny, kreatywny warsztat , przeznaczony dla osób szukających konkretnych kompetencji i umiejętności. W „Gostchorzu/Krosno Odrzańskie- Nadrzeczny Plener Dźwiękowy” skoncentrowany na rzemiośle dźwiękowym czyli na nagraniach terenowych, sztuce field recordingu, umiejętności rejestrowania dźwięków pejzażu miejskiego, przyrodniczego, industrialnego. W Kostrzynie nad Odrą zapraszamy ludzi przyrody, „Dźwięki Przyrody Od Strony Wody- Realizacja Nagrań Przyrodniczych: czyli coś dla zainteresowanych umiejętnością realizowania specjalistycznych nagrań natury, w Cigacicach odbędą się warsztaty dla muzyków, w Międzychodzie „Dźwiękowy Dom Kultury- Podcast i słuchowisko w sektorze kultury”, na który zapraszamy animatorów, pracowników sektora kultury i lokalnych muzeów i instytucji z wykorzystania nagrań dźwiękowych jako narzędzia komunikacji i kreowania działań kultury w sieci. Ostatni przystanek to Głogów i Sztuka Tworzenia Podcastu, a tu zamieniamy Statek Kultury w radiowe studio i uczymy się tworzyć popularne podcasty, od pomysłu przez nagranie, montaż, aż po umieszczenie go onilne.

Warsztaty poprowadzi muzyk i łowca dźwięków Michał Zygmunt Odra Sound Design, twórca nagrań , gitarzysta i producent muzyczny poruszający się rejonach ambient, roots, człowiek rzeki.

Nadrzeczny Plener Dźwiękowy – Nagrania dźwiękowe-
rzemiosło i praktyka.

udiosfery, dźwięków pejzażu, barw industrialnych, miejskich jak i tych z pogranicza rzeki, przyrody. Nagrania dźwiękowe stały się równoprawnym medium, żyją własnym życiem, gromadzą słuchaczy, wydawane są na płytach, wykorzystywane w sound designie, samplowane w muzyce, udostępniane w sieci. Rzeczny Uniwersytet Ludowy zaprasza na wszystkich zainteresowanych nagraniami terenowymi field rekordingiem, badaniem i rejestracją dźwięków otoczenia na plener dźwiękowy. Skupimy się na dźwiękach lata, statku, portu i rzeki. Warsztaty przeznaczone dla osób już nagrywających, początkujących, ale i tych bardziej zaawansowanych. W programie między innymi alternatywne metody nagrań dźwiękowych takich jak hydrofon, mikrofon kontaktowy, techniczna i praktyczna strona dźwiękowego rzemiosła.

Dźwięki Przyrody Od Strony Wody – Realizacja Nagrań
Przyrodniczych

Na Dwudniowe spotkanie na zacumowanym w pobliżu Parku Narodowego Ujścia Warty Statku Kultury, to doskonała przestrzeń do poznania praktycznych umiejętności związanych ze sztuką przyrodniczych dźwiękowych nagrań przyrodniczych, zagłębienia tajników sprzętu, praktycznej wiedzy terenowej i umiejętności realizowania dobrych nagrań, podstaw edycji. W trakcie warsztatów odbędą się wyprawy terenowe i rejsy dźwiękowe łodzią połączone z nauką dźwiękowego rzemiosła i wspólnymi nagraniami. Do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy przyrodników, filmowców, fotografików, animatorów, pasjonatów i aktywistów. Jak dobrze zrealizować nagranie przyrody, w jaki wyposażyć się sprzęt, na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu nagrań i podzielenia się nim w sieci? Posłuchaj brzmienia przyrody.

Pchacze barki pasażerki- Dźwiękowy Dom Kultury – Podcast i słuchowisko w sektorze kultury.

Nagrania dźwiękowe trafiają do nas z różnych stron: podcasty, słuchowiska, wywiady czy nagrania terenowe są coraz chętniej i częściej słuchane. Coraz więcej instytucji i organizacji z sektora kultury, animatorów, regionalistów, pracowników muzeów, wykorzystuje takie formy dźwiękowe jako łatwe i skuteczne narzędzie do działań online online. Okazują się być świetnym i komunikatywnym kanałem kontaktu z odbiorcami, doskonale sprawdzają się w archiwizacji i dokumentacji wydarzeń, popularyzacji lokalnych tematów i zagadnień, prezentacji osób i działań, opowiadania historii.
Jak wykorzystać popularność tych forma w sektorze kultury? Jak forma podcast może wpłynąć na pracę i misję muzeum, ośrodka kultury lub organizacji zajmującej się dziedzictwem kultury, promocją turystyki? Czym jest mapa dźwiękowa miasta i jak ją stworzyć w ramach lokalnych warsztatów? Jeśli chcesz poznać podstawy nagrań i możliwości wykorzystania dźwięku w codziennej pracy, te warsztaty są dla Ciebie.

Muzyka Rzeki

Warsztaty muzyczne, w trakcie których Statek Kultury zamieni się w mobilne studio nagrań by razem z uczestnikami warsztatów zanurzyć się we wspólne tworzenie muzyki rzeki. Do wzięcia udziału w dwudniowych warsztatach zapraszamy wszystkich otwartych i kreatywnych muzyków, otwartych na improwizację, wspólne kreowanie muzyki. W trakcie warsztatów w kameralnym gronie nauczymy się kreatywności, otwarcia na nowe przestrzenie w muzyce. Do działań zapraszamy muzyków z własnymi instrumentami. Efektem warsztatów będzie koncert i sesja nagraniowa, na której zarejestrujemy powstałą na warsztatach muzykę

Sztuka Tworzenia Podcastu

Na warsztaty zapraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką tworzenia podcastu. Jak rozpocząć tworzenie własnych podcastów? Podstawy nagrań, prowadzenia rozmów, montażu i udostępnienia podcastu w sieci. W kilkuosobowej grupie, na Statku Kultury nagramy wspólnie odcinek podcastu i spędzimy kreatywny i twórczy czas.

Dźwiękowe muzeum warsztaty z archiwizacji, nagrań, wywiadów, podcastów

Spacer dźwiękowy

Rejs dźwiękowy

Michał Zygmunt

Michał Zygmunt

Muzyk, dźwiękowiec, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, autor profesjonalnych nagrań terenowych przyrody, tworca słuchowisk. Od wielu lat aktywnie działa na Odrze, realizując projekty i działania o promujące wartości, etos, historię, tradycję, rzemieślnictwo, dawne zawody, etnografię związaną z terenami Odry i Nadodrza. Autor kilkunastu płyt i wydawnictw związanych z dziedzictwem Odry jak walorami przyrodniczymi, autor serii instrumentów Odra Guitars, instrumentów produkowanych z drzew rosnących nad Odra, Dźwiękowy Szlak Odry złożony z wyznaczonego szlaku terenowego na którym umieszczone są drewniane soczewki. Dyrektor artystyczny i współautor projektów Łemkowie z Nad Odry, Legnicka Mapa Dźwiękowa, Polsko Norweskiego festiwalu muzycznego Punkt Eklektik Session, Prowadzi warsztaty i działania edukacyjne, współpracując jako wykładowca z Uniwersytetem Wrocławskim, Statek Kultury, prowadzi autorskie warsztaty i prezentacje dźwiękowe współpracując z muzeami, instytucjami kultury na terenie całego kraju, publikuje w kwartalniku między innymi w kwartalniku Dolny Śląsk, Znak, Zwierciadło, Radio Wrocław, Radio Szczecin, Polskie Radio, Trójka, autor nagrań terenowych między innymi dla WWF, Portów Szczecin Świnoujście, Wyższa Szkoła Psychologi Społecznej. Stypendysta MKIDN 2020, Marszałka Województwa Dolnośląskiego 2009

Narodowy Instytut Wolności