SEMESTR 2024

Rzeczny Uniwersytet Ludowy

Zapraszamy na pokład wszystkich, którzy widzą w rzece wielki kapitał działań społecznych, turystycznych, prozdrowotnych i estetycznych.

W wiosenno-letnio-jesiennym semestrze skoncentrujemy się na aktywnościach związanych z działaniami ogrodowymi, wyruszymy w trzy rejsy edukacyjne oraz spotkamy się na zajęciach z szeroko rozumianej ekologii.

Podczas zajęć ogrodowych będziemy wspólnie pielęgnować nasze ogrody społeczne, ucząc się o różnorodności roślin i sposobach dbania o nie. W trakcie trzech rejsów edukacyjnych będziemy eksplorować uroki rzeki, poznając jej historię, ekosystem oraz wpływ na otaczającą nas przyrodę i społeczność lokalną. Spotkania poświęcone szeroko rozumianej ekologii pozwolą nam zgłębić złożone relacje między ludźmi a środowiskiem, poszukując rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Rzeczny Uniwersytet Ludowy to nie tylko miejsce nauki, ale także inspirującej wymiany doświadczeń i pomysłów, które mogą przyczynić się do tworzenia lepszego świata dla wszystkich. Dołącz do nas i razem odkrywajmy potencjał, jaki tkwi w naszej rzece!

Poprzednie semestry

Kalendarz zajęć

15-17 MARCAWierzbowa brama na plażę – Ogród społeczny [warsztat]

5-7 KWIETNIATakielunek łodzi uprawnych – Ogród społeczny [warsztat]

19-21 KWIETNIASad nadrzeczny [warsztat]

10-12 MAJADrewniane meble nadrzeczne – Ogród społeczny [warsztat]

7-9 CZERWCADzika kuchnia wege [warsztat]

21-22 CZERWCANoc Kupały [warsztat] [koncert]

23-25 CZERWCA – Rejs: Rzemiosło i szkutnictwo [wykłady] [warsztaty]

18-19 LIPCARejs: Komunikacja w nowych mediach [wykłady] [warsztaty]

20-21 LIPCARejs: Ekologia i zdrowie [wykłady] [warsztaty]

30-1 WRZEŚNIAMyśleć doliną. Rzeczny kurs ekologii krajobrazu [warsztaty]

20-22 WRZEŚNIARzeczny Kurs Botaniczny [warsztaty]

4-6 PAŹDZIERNIKAOgród społeczny [warsztat]

25-27 PAŹDZIERNIKAOgród społeczny [warsztat]

15-17 LISTOPADAOgród społeczny [warsztat]

Ogród Społeczny – warsztaty projektowania i budowy

WIOSNA 2024

Spotkanie 4
Wierzbowa brama na plażę.
15-17 marca 2024

Jest to ostatni planowany obiekt ustalony na w zeszłym roku. Warsztat budowy i profesjonalnego pozyskiwania materiału.

Spotkanie 5
Takielunek łodzi uprawnych.
5-7 kwietnia 2024

Oprawa we wsparciu dla rozwoju roślin. Olinowanie stałe (sztagi i wanty stalowe, oraz ruchome liny jutowe.) Łodzie uprawne + łódź rekreacyjna oraz metody wzmocnienia linami konstrukcji wierzbowych.

Spotkanie 6
Drewniane meble nadrzeczne.
10-12 maja 2024

Donica dla kielicha wierzbowego oraz ławki/podesty w łodzi wierzbowej.

Tematy warsztatów jesiennych pojawią się we wrześniu, po obserwacji rezultatów warsztatów wiosennych (04.10 – 06.10 , 25.10 – 27.10, 15.11 – 17.11)

Ogród społeczny na łęgu w Cigacicach to idea, która ściśle łączy się z kursem Rzecznego Uniwersytetu Ludowego. Tworzymy miejsce nad rzeką będące społecznym ośrodkiem integracji poprzez wspólną pracę, zabawę i odpoczynek. Nadrzeczne łęgi przecinające setki polskich miast, miasteczek i wsi są idealnym miejscem dla spotkań mieszkańców. Wysiłek zaangażowany w powstanie i utrzymanie ogrodu nad rzeką jest wspaniałym argumentem dla tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Łukasz Antonowicz

Łukasz Antonowicz
Prowadzący

Sad nadrzeczny

19-21 KWIETNIA 2024

Ogród społeczny nie może nie mieć drzew owocowych. A jeżeli drzewa owocowe, to tylko stare odmiany, takie, które od setek lat uprawiano w Dolinie Odry.

W projekcie Ogrodu Społecznego planujemy stworzenie niewielkiej, a w przyszłości może większej kolekcji, ze starymi, tradycyjnymi, przedwojennymi odmianami drzew owocowych, nadal rosnącymi w starych sadach i alejach nad Odrą w Cigacicach i okolicy.

Stare sady i aleje, to ginący element krajobrazu nadodrzańskiego, który warto zachować. Drzewa umierają, albo są wycinane, sposobem na ich uratowanie/zachowanie jest przeszczepianie tradycyjną metodą, która polega na pobraniu fragmentu gałązki z drzewa (tzw. zraz) i zaszczepieniu na podkładce. W ten sposób uzyskuje się nowe drzewko starej odmiany, które można posadzić w dowolnym miejscu. Podczas spotkania poruszymy wiele tematów związanych z drzewami owocowymi – pielęgnacja, rozmnażanie, poszukiwanie materiału do rozmnażania, różnorodność odmian, wady i zalety starych odmian itd. Będzie też oczywiście bardzo praktyczny warsztat szczepienia. Zaszczepione drzewka posadzimy na łęgu w Cigacicach. Zaszczepione samodzielnie drzewko będzie też można zabrać ze sobą do posadzenia w swoim sadzie, ogrodzie, albo gdzieś w dzikim miejscu w swojej okolicy. Zapewniamy wszelkie narzędzia i materiały (sekatory, nożyki, podkładki i zrazy itd.). Tworzenie kolekcji zachowawczej zostało spontanicznie zainicjowane podczas warsztatów, które odbyły się latem 2022 w ramach Rzecznego Uniwersytetu Ludowego. Dotyczyły starych odmian drzew owocowych, ich pielęgnacji i rozmnażania. W trakcie wyprawy terenowej znaleźliśmy jabłonkę – spontaniczną siewkę nieznanej odmiany. Pobraliśmy z niej zrazy, i zaszczepiliśmy na kilku podkładkach, które warsztatowicze zabrali do posadzenia w swoich ogrodach. Jedno z drzewek zachowaliśmy do posadzenia w Cigacicach. Odmianę nazwaliśmy „Cigacicka Portowa”. Wykorzystamy też dobrą kwietniową aurę na uzupełnienie i dosianie zimnolubnych warzyw do grządek społecznego ogrodu.

Ewa Drewniak

Ewa Drewniak
Prowadząca

Dzika kuchnia wege

7-9 CZERWCA

Ewa Drewniak

Ewa Drewniak
Prowadząca

NOC KUPAŁY

21-22 CZERWCA 2024

Program wydarzenia jest w trakcie opracowywania, prosimy obserwować aktualizację.

Rejs edukacyjny: Rzemiosło i szkutnictwo

23-25 CZERWCA 2024

Rejs Cigacice -> Santok

Podczas trzydniowego rejsu przybliżymy wiedzę związaną z żeglugą słodkowodną po Odrze i Warcie. Skoncentrujemy się na tematach związanych z obciążeniami kadłuba w czasie manewrów, wypornością i konserwacją jednostki stalowej. Praca z olinowaniem, cumowanie i nauka węzłó żeglarskich oraz podstawy bezpieczeństwa i locji na wodzie.

Przewidywana ilość miejsc na rejs edukacyjny: 8 osób

Łukasz Antonowicz

Łukasz Antonowicz
Prowadzący

placeholder

Szkutnik
Prowadzący

Rejs edukacyjny: Komunikacja w nowych mediach

18-19 LIPCA 2024

Rejs Czarnków – Kostrzyn

Codzienność z AI – wprowadzenie do myślenia i tworzenia wspartego generatywną sztuczną inteligencją

W listopadzie 2022 r. w naszym świecie pojawiło się coś nowego — pierwsza sztuczna inteligencja ogólnego przeznaczenia, która może uchodzić za człowieka i wykonywać kreatywne, innowacyjne zadania, wcześniej zarezerwowane wyłącznie dla wysokopoziomowej, wrażliwej i empatycznej świadomości. Po milionach lat samotności ludzie rozwinęli rodzaj współinteligencji, która jest w stanie wspierać, a nawet zastąpić ludzkie myślenie.

Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem kultury, artystą, czy po prostu ciekawskim umysłem, podczas warsztatów wypróbujemy różne narzędzia sztucznej inteligencji, tak aby jak najpełniej zrozumieć paletę ich obecnych zastosowań i dopasować jej możliwości do Twoich codziennych zadań. Nauczymy się tajników promptowania, odkryjemy sposoby za pomocą których AI może przetwarzać nasze prywatne zasoby wiedzy ułatwiając ich analizę i podejmowanie decyzji, oraz wyprodukujemy w pełni generatywny film. Spojrzymy na AI z perspektywy historycznej, a zarazem spróbujemy rozpoznać jej obecne ścieżki rozwoju, aby przygotować się na zmiany, które czekają nas w najbliższej przyszłości.

Zapraszam w fascynującą podróż do świata technologii, mediów, tworzenia oprogramowania i uczenia maszynowego. Sztuczna inteligencja może przerażać, ale jeśli stopniowo nauczymy się opanowywać jej coraz bardziej rozliczne odgałęzienia, będzie w stanie pomóc nam zoptymalizować czas lub na stałe odmieni nasze sposoby radzenia sobie z problemami, uwalniając nowe sposoby tworzenia, co postaram się zademonstrować podczas kursu.

Przewidywana ilość miejsc na rejs edukacyjny: 8 osób

Tomasz Gęstwicki

Tomasz Gęstwicki
Prowadzący

Marcin Czarkowski

Marcin Czarkowski
Prowadzący

Michał Zygmunt

Michał Zygmunt
Prowadzący

Rejs edukacyjny: Ekologia i zdrowie

20-21 LIPCA 2024

Rejs Kostrzyn – Cigacice

Marta Jermaczek – Sitak przedstawi potencjał biologiczny i botaniczny wzdłuż Odry, Warty i Noteci. Zapoznamy się z trzema podstawowymi sposobami badaniami wody, porównując wodę w trzech rzekach.

Przewidywana ilość miejsc na rejs edukacyjny: 8 osób

Dr Marta Jermaczek-Sitak

Dr Marta Jermaczek-Sitak
Prowadząca

Michał Zygmunt

Michał Zygmunt
Prowadzący

Ewa Drewniak

Ewa Drewniak
Prowadząca

Myśleć doliną. Rzeczny kurs ekologii krajobrazu

30 sierpnia – 1 września 2024

Ekologia krajobrazu to dział ekologii zajmujący się wzajemnymi zależnościami pomiędzy ekosystemami, tworzącymi krajobraz. Holistyczne spojrzenie na projektowanie jest szczególnie ważne w dolinie rzeki – a jednocześnie dolina jest doskonałym studium przypadku pozwalającym zauważyć krajobrazowe powiązania i relacje. Rzeka, jej dopływy, zbiorniki wodne, rozlewiska, namuliska, szuwary, łąki, pastwiska, ziołorośla, lasy i zarośla łęgowe tworzą dynamiczną mozaikę, w którą nasze ludzkie działania mogą wpisać się tylko wówczas, gdy zaplanujemy je z szacunkiem dla natury. Na warsztatach będziemy pracować z analogowymi i cyfrowymi narzędziami pozwalającymi zobaczyć rzeczną czasoprzestrzeń jako żyjącą całość, a także zdobywać wiedzę i argumenty na temat korzyści i usług, które przynosi nam dolina.

Dr Marta Jermaczek-Sitak

Dr Marta Jermaczek-Sitak
Prowadząca

Rzeczny Kurs Botaniczny

20-22 września 2024

Ekologia krajobrazu to dział ekologii zajmujący się wzajemnymi zależnościami pomiędzy ekosystemami, tworzącymi krajobraz. Holistyczne spojrzenie na projektowanie jest szczególnie ważne w dolinie rzeki – a jednocześnie dolina jest doskonałym studium przypadku pozwalającym zauważyć krajobrazowe powiązania i relacje. Rzeka, jej dopływy, zbiorniki wodne, rozlewiska, namuliska, szuwary, łąki, pastwiska, ziołorośla, lasy i zarośla łęgowe tworzą dynamiczną mozaikę, w którą nasze ludzkie działania mogą wpisać się tylko wówczas, gdy zaplanujemy je z szacunkiem dla natury. Na warsztatach będziemy pracować z analogowymi i cyfrowymi narzędziami pozwalającymi zobaczyć rzeczną czasoprzestrzeń jako żyjącą całość, a także zdobywać wiedzę i argumenty na temat korzyści i usług, które przynosi nam dolina.

Dr Marta Jermaczek-Sitak

Dr Marta Jermaczek-Sitak
Prowadząca

Sieciowanie – wizyty studyjne

Zarząd Rzecznego Uniwersytetu Ludowego w swojej otwartości planuje kilka wizyt studyjnych, które są niezbędnym aspektem rozwoju i inspiracji. Wyprawy do miejsc funkcjonujących w świetle idei grundvigańskiej to niezbędny element pompujący życie dla Rzecznego Uniwersytetu Ludowego. Przepływ!

Sad nadrzeczny

Narodowy Instytut Wolności