fbpx
 

SEMESTR 2024

Rzeczny Uniwersytet Ludowy

Zapraszamy na pokład wszystkich, którzy widzą w rzece wielki kapitał działań społecznych, turystycznych, prozdrowotnych i estetycznych.

W wiosenno-letnio-jesiennym semestrze skoncentrujemy się na aktywnościach związanych z działaniami ogrodowymi, wyruszymy w trzy rejsy edukacyjne oraz spotkamy się na zajęciach z szeroko rozumianej ekologii.

Podczas zajęć ogrodowych będziemy wspólnie pielęgnować nasze ogrody społeczne, ucząc się o różnorodności roślin i sposobach dbania o nie. W trakcie trzech rejsów edukacyjnych będziemy eksplorować uroki rzeki, poznając jej historię, ekosystem oraz wpływ na otaczającą nas przyrodę i społeczność lokalną. Spotkania poświęcone szeroko rozumianej ekologii pozwolą nam zgłębić złożone relacje między ludźmi a środowiskiem, poszukując rozwiązań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Rzeczny Uniwersytet Ludowy to nie tylko miejsce nauki, ale także inspirującej wymiany doświadczeń i pomysłów, które mogą przyczynić się do tworzenia lepszego świata dla wszystkich. Dołącz do nas i razem odkrywajmy potencjał, jaki tkwi w naszej rzece!

Poprzednie semestry

Kalendarz zajęć

15-17 MARCAWierzbowa brama na plażę – Ogród społeczny [warsztat 4]

16 MARCA„Efekt styku – ekologicznie o granicach” [wykład]

5-7 KWIETNIATakielunek łodzi uprawnych – Ogród społeczny [warsztat 5]

6 KWIETNIA„Dlaczego boimy się nieskończoności w oparciu o funkcjonowanie dzikiej rzeki” [wykład]

19-21 KWIETNIASad nadrzeczny [warsztat]

20 KWIETNIA„Beczka Anny Kareniny – O prawach ekologii”[wykład]

10-12 MAJADrewniane meble nadrzeczne – Ogród społeczny [warsztat 6]

11 MAJA„Dobre metody, by nie bać się wody” [wykład]

7-9 CZERWCADzika kuchnia wege [warsztat]

8 CZERWCAOdra w sieci powiązań-ekologia rzeki” [wykład]

21-22 CZERWCANoc Kupały [wykłady] [koncert]

23-25 CZERWCARejs: Rzemiosło i szkutnictwo [wykłady] [warsztaty]

18-19 LIPCARejs: Komunikacja w nowych mediach [wykłady] [warsztaty]

20-21 LIPCARejs: Ekologia i zdrowie [wykłady] [warsztaty]

6-8 WRZEŚNIADieta oraz zioła dobre dla mózgu i oka [warsztaty]

7 WRZEŚNIA„Natura kontra kultura – odwieczny konflikt” [wykład]

4-6 PAŹDZIERNIKAOgród społeczny [warsztat 7]

8 PAŹDZIERNIKAWarsztaty muzyczne – Zène-T Panon [warsztat]

18 PAŹDZIERNIKAOdżywianie i oddech – warsztaty medyczno-alchemiczne [warsztat]

19 PAŹDZIERNIKA„Etnobotanika – związki człowieka z roślinami. Wprowadzenie.” [wykład]

8 LISTOPADAPermakultura – nowa moda czy powrót do korzeni? [warsztat]

6-8 GRUDNIAKonstruowanie tunelu foliowego – Ogród społeczny [warsztat 8]

Ogród Społeczny – warsztaty projektowania i budowy

WIOSNA 2024

Spotkanie 4
Wierzbowa brama na plażę.
15-17 marca 2024

Jest to ostatni planowany obiekt ustalony na w zeszłym roku. Warsztat budowy i profesjonalnego pozyskiwania materiału.

Spotkanie 5
Takielunek łodzi uprawnych.
5-7 kwietnia 2024

Oprawa we wsparciu dla rozwoju roślin. Olinowanie stałe (sztagi i wanty stalowe, oraz ruchome liny jutowe.) Łodzie uprawne + łódź rekreacyjna oraz metody wzmocnienia linami konstrukcji wierzbowych.

Spotkanie 6
Drewniane meble nadrzeczne.
10-12 maja 2024

Donica dla kielicha wierzbowego oraz ławki/podesty w łodzi wierzbowej.

JESIEŃ 2024

Spotkanie 7
Konserwacja jesienna
4-6 października 2024

Kontynuujemy manewry na wodzie, w rundzie jesiennej

Spotkanie 8
Konstruowanie tunelu foliowego.
6-8 grudnia 2024

Tunel foliowy będzie pełnił funkcję szklarni pod uprawę roślin w donicach uprawnych na łęgu.

Ogród społeczny na łęgu w Cigacicach to idea, która ściśle łączy się z kursem Rzecznego Uniwersytetu Ludowego. Tworzymy miejsce nad rzeką będące społecznym ośrodkiem integracji poprzez wspólną pracę, zabawę i odpoczynek. Nadrzeczne łęgi przecinające setki polskich miast, miasteczek i wsi są idealnym miejscem dla spotkań mieszkańców. Wysiłek zaangażowany w powstanie i utrzymanie ogrodu nad rzeką jest wspaniałym argumentem dla tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Łukasz Antonowicz

Łukasz Antonowicz
Prowadzący

19-21 KWIETNIA 2024

Ogród społeczny nie może nie mieć drzew owocowych. A jeżeli drzewa owocowe, to tylko stare odmiany, takie, które od setek lat uprawiano w Dolinie Odry.

W projekcie Ogrodu Społecznego planujemy stworzenie niewielkiej, a w przyszłości może większej kolekcji, ze starymi, tradycyjnymi, przedwojennymi odmianami drzew owocowych, nadal rosnącymi w starych sadach i alejach nad Odrą w Cigacicach i okolicy.

Stare sady i aleje, to ginący element krajobrazu nadodrzańskiego, który warto zachować. Drzewa umierają, albo są wycinane, sposobem na ich uratowanie/zachowanie jest przeszczepianie tradycyjną metodą, która polega na pobraniu fragmentu gałązki z drzewa (tzw. zraz) i zaszczepieniu na podkładce. W ten sposób uzyskuje się nowe drzewko starej odmiany, które można posadzić w dowolnym miejscu. Podczas spotkania poruszymy wiele tematów związanych z drzewami owocowymi – pielęgnacja, rozmnażanie, poszukiwanie materiału do rozmnażania, różnorodność odmian, wady i zalety starych odmian itd. Będzie też oczywiście bardzo praktyczny warsztat szczepienia. Zaszczepione drzewka posadzimy na łęgu w Cigacicach. Zaszczepione samodzielnie drzewko będzie też można zabrać ze sobą do posadzenia w swoim sadzie, ogrodzie, albo gdzieś w dzikim miejscu w swojej okolicy. Zapewniamy wszelkie narzędzia i materiały (sekatory, nożyki, podkładki i zrazy itd.). Tworzenie kolekcji zachowawczej zostało spontanicznie zainicjowane podczas warsztatów, które odbyły się latem 2022 w ramach Rzecznego Uniwersytetu Ludowego. Dotyczyły starych odmian drzew owocowych, ich pielęgnacji i rozmnażania. W trakcie wyprawy terenowej znaleźliśmy jabłonkę – spontaniczną siewkę nieznanej odmiany. Pobraliśmy z niej zrazy, i zaszczepiliśmy na kilku podkładkach, które warsztatowicze zabrali do posadzenia w swoich ogrodach. Jedno z drzewek zachowaliśmy do posadzenia w Cigacicach. Odmianę nazwaliśmy „Cigacicka Portowa”. Wykorzystamy też dobrą kwietniową aurę na uzupełnienie i dosianie zimnolubnych warzyw do grządek społecznego ogrodu.

Ewa Drewniak

Ewa Drewniak
Prowadząca

16 MARCA

Pierwszy z serii wykładów koncentrować się będzie na zagadnieniach naukowej ekologii – teoretycznie, ale zawsze w odniesieniu do przykładów ze znanego nam otoczenia – doliny rzeki, ogrodu, przestrzeni miasta czy wsi. Prawa ekologii, w szkole „przerabiane” po łebkach albo wcale, są często niezbędne do zrozumienia procesów i przemian w otaczającej nas przyrodzie, a ich nieznajomość lub lekceważenie jest jedną z przyczyn powszechnej degradacji środowiska przyrodniczego. Na marcowym wykładzie przyjrzymy się problemowi granic w przyrodzie, porozmawiamy o ich rodzajach, o problemach i szansach występujących na styku różnych światów, o praktycznym wykorzystaniu tej wiedzy w planowaniu. Może to być planowanie w skali ogrodu, ale też osiedla, miejscowości, regionu. A może ekologiczna wiedza o granicach pokaże nam coś o nas samych i o naszym życiu.

Dr Marta Jermaczek-Sitak

dr Marta Jermaczek-Sitak
Prowadząca

16 MARCA

Wykład będzie dotyczył odwiecznego konfliktu pomiędzy naturą i kulturą. Filozoficzne ujęcie rzuci światło na lęki i strachy, które giną w pogoni codzienności. Warto na nie spoglądać gdyż diabeł tkwi w szczegółach. Wszystkich zainteresowanych poszerzaniem horyzontu gorąco zapraszamy na to spotkanie.

Szymon Mizera

Szymon Mizera
Prowadzący

20 KWIETNIA

ekologiczny wykład Marty Jermaczek-Sitak będzie dotyczył klasycznych praw ekologii – na przykładach dostępnych nam podczas spaceru nad rzeką czy we własnym ogrodzie. Szczególnym kontekstem, w jakim można omawiać dziś prawa ekologii, jest kryzys klimatyczny oraz kryzys bioróżnorodności. Wiedza ekologiczna pozwoli nam odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wzrost stężenia dwutlenku węgla wcale nie jest
dobry dla roślin, a wyższe temperatury niekoniecznie pozwolą nam hodować pomarańcze pod Poznaniem. Większa świadomość na temat zasad funkcjonowania przyrody (i nas samych w przyrodzie) może pomóc w lepszej adaptacji do narastających zmian.

Dr Marta Jermaczek-Sitak

dr Marta Jermaczek-Sitak
Prowadząca

11 MAJA

Retencja, detencja, błękitno-zielona infrastruktura (BZI) i wszystkie te enigmatyczne pojęcia brzmią skomplikowanie, a polegają na prostych rozwiązaniach opartych na naturze. Skuteczne przykłady zagospodarowania wód opadowych i roztopowych w miejscu opadu pozwalają przełamać stereotypowe podejście do wody jako problemu.

Agnieszka Antonowicz

Agnieszka Antonowicz
Prowadząca

7-9 CZERWCA

Współcześnie włączanie dzikich roślin do diety może być ciekawym urozmaiceniem żywieniowym, ale też, a może przede wszystkim, uzupełnieniem diety i składników odżywczych. Rolnictwo i przemysł spożywczy dostarcza nam dużo różnych produktów, ale pochodzą one z ograniczonej liczby gatunków roślin uprawnych, dodatkowo wysoce przetworzonych, a więc zubożonych. Korzystanie z dzikich roślin, może być więc znaczącym wzbogaceniem składników odżywczych niedostępnych na półce sklepowej.

Warsztaty odbędą się na początku czerwca, i niby wiadomo jakich dzikich roślin można się wtedy spodziewać, ale zmiany klimatu mają wielki wpływ na przyspieszenie co najmniej o miesiąc wegetacji roślin. Dodatkowo susza jest przyczyną usychania albo nie rozwijania się pełnego niektórych gatunków. Dlatego to, jakie rośliny znajdziemy i wykorzystamy podczas warsztatów może być niespodzianką.

Ewa Drewniak

Ewa Drewniak
Prowadząca

8 CZERWCA

Czerwcowy wykład Marty Jermaczek-Sitak będzie dotyczył ekologii rzeki, powiązań i zależności ekologicznych na przykładzie rzeki Odry – widzianej szeroko, wraz z ekosystemami doliny, które też przenikają się w wyjątkowy sposób i wchodzą ze sobą w relacje.
Kto tu żyje i dlaczego? Jak wyglądał ekosystem młodej rzeki kilka tysięcy lat temu, naturalna duża rzeka kilkaset lat temu, jak zmieniają się w niej warunki obecnie? Co to oznacza dla nas i żyjących w Odrze organizmów? Jaka jest w tym wszystkim rola złotej algi, Prymnesium parvum?

Dr Marta Jermaczek-Sitak

dr Marta Jermaczek-Sitak
Prowadząca

OTWARTY KONGRES / NOC KUPAŁY

21-22 CZERWCA

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie intelektualne podróże z magiczną atmosferą etnicznych tradycji. Otwarty kongres Rzecznego Uniwersytetu Ludowego 2024 organizowany w dniach 21-22 czerwca to okazja do udziału w wykładach i spotkaniach prowadzonych przez wybitnych wykładowców, takich jak dr hab. Maciej Błaszak czy dr Marta Jermaczek-Sitak.

🔥 W programie nie zabraknie też fascynujących dyskusji m.in. na temat ochrony rzek oraz koncertów w wykonaniu utalentowanych artystów.
Wydarzenie odbywać się będzie na Statku Kultury oraz w nowo przemienionym Ogrodzie Społecznym na łęgu w Cigacicach..

🔥 Kongres połączony jest z obchodami Nocy Kupały, podczas których wystąpią: Michał Zygmunt, Grupa Drewno i OstrRov /Berlin/, Abaim /Mauritius/. Stowarzyszenie Entropia zaprasza na Rytuał Sobótki, który odbędzie się na łęgu odrzańskim. Na koniec zapraszamy na sety: DJ HerrMaszewski; DJ Dinn „Dintropia” DJ Luka Kumor /Teneryfa/

🔥 Będzie to wyjątkowy czas spotkania w naturze odzianego w piękną artystyczną ramę z możliwością poszerzenia horyzontu związanego z naukowym ujęciem natury.

23-25 CZERWCA 2024

Rejs Cigacice -> Santok

Warsztat Szkutniczy - Rzeczny Uniwersytet Ludowy 2024

Podczas trzydniowego rejsu przybliżymy wiedzę związaną z żeglugą słodkowodną po Odrze i Warcie. Skoncentrujemy się na tematach związanych z obciążeniami kadłuba w czasie manewrów, wypornością i konserwacją jednostki stalowej. Praca z olinowaniem, cumowanie i nauka węzłó żeglarskich oraz podstawy bezpieczeństwa i locji na wodzie.

Przewidywana ilość miejsc na rejs edukacyjny: 8 osób

Łukasz Antonowicz

Łukasz Antonowicz
Prowadzący

szkutnik2

Piotr Matuszkiewicz
Prowadzący

18-19 LIPCA 2024

Rejs Czarnków – Kostrzyn

Codzienność z AI – wprowadzenie do myślenia i tworzenia wspartego generatywną sztuczną inteligencją

W listopadzie 2022 r. w naszym świecie pojawiło się coś nowego — pierwsza sztuczna inteligencja ogólnego przeznaczenia, która może uchodzić za człowieka i wykonywać kreatywne, innowacyjne zadania, wcześniej zarezerwowane wyłącznie dla wysokopoziomowej, wrażliwej i empatycznej świadomości. Po milionach lat samotności ludzie rozwinęli rodzaj współinteligencji, która jest w stanie wspierać, a nawet zastąpić ludzkie myślenie.

Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem kultury, artystą, czy po prostu ciekawskim umysłem, podczas warsztatów wypróbujemy różne narzędzia sztucznej inteligencji, tak aby jak najpełniej zrozumieć paletę ich obecnych zastosowań i dopasować jej możliwości do Twoich codziennych zadań. Nauczymy się tajników promptowania, odkryjemy sposoby za pomocą których AI może przetwarzać nasze prywatne zasoby wiedzy ułatwiając ich analizę i podejmowanie decyzji, oraz wyprodukujemy w pełni generatywny film. Spojrzymy na AI z perspektywy historycznej, a zarazem spróbujemy rozpoznać jej obecne ścieżki rozwoju, aby przygotować się na zmiany, które czekają nas w najbliższej przyszłości.

Zapraszam w fascynującą podróż do świata technologii, mediów, tworzenia oprogramowania i uczenia maszynowego. Sztuczna inteligencja może przerażać, ale jeśli stopniowo nauczymy się opanowywać jej coraz bardziej rozliczne odgałęzienia, będzie w stanie pomóc nam zoptymalizować czas lub na stałe odmieni nasze sposoby radzenia sobie z problemami, uwalniając nowe sposoby tworzenia, co postaram się zademonstrować podczas kursu.

Przewidywana ilość miejsc na rejs edukacyjny: 8 osób

Tomasz Gęstwicki

Tomasz Gęstwicki
Prowadzący

Michał Zygmunt

Michał Zygmunt
Prowadzący

20-21 LIPCA 2024

Rejs Kostrzyn – Cigacice

Marta Jermaczek – Sitak przedstawi potencjał biologiczny i botaniczny wzdłuż Odry, Warty i Noteci. Zapoznamy się z trzema podstawowymi sposobami badaniami wody, porównując wodę w trzech rzekach.

Przewidywana ilość miejsc na rejs edukacyjny: 8 osób

Dr Marta Jermaczek-Sitak

Dr Marta Jermaczek-Sitak
Prowadząca

Michał Zygmunt

Michał Zygmunt
Prowadzący

6-8 września 2024

Warsztaty będą poświęcone trzem głównym tematom. Uczestnicy dowiedzą się o bioaktywnych składnikach żywności wspierających funkcjonowanie mózgu, w tym aminokwasach, witaminach, minerałach oraz ziołach i preparatach roślinnych korzystnych dla zdrowia psychicznego. Omówione zostaną również mechanizmy działania olejków eterycznych na układ nerwowy i emocjonalny, z praktycznymi zajęciami dotyczącymi destylacji zapachów roślin. Ostatnim tematem będzie roślinna okulistyka, czyli dieta i zioła wspierające procesy widzenia, z prezentacją składników aktywnych wykorzystywanych w profilaktyce i terapii chorób oczu oraz budowy układu wzrokowego.

Anna-Bober

Anna Bober
Prowadząca

7 WRZEŚNIA

Podczas wykładu będziemy mieli okazję przyjrzeć się dwóm żywiołom, które składają się na naszą codzienność jako zwierzęta uwikłane w wielopiętrowy labirynt zachowań społecznych.

Szymon Mizera

Szymon Mizera
Prowadzący

18 PAŹDZIERNIKA

Oddech i pożywienie to dwa paliwa, które zasilają nasze życie biologiczne. Dzięki nim w naszych komórkach może wydarzyć się cud transformacji materii związków organicznych w energię metaboliczną zmagazynowaną w cząsteczkach ATP.
Pierwszego dnia przyjrzymy się, jak funkcjonuje nasz przewód pokarmowy oraz jak przebiega trawienie i wchłanianie. Zapoznamy się także z najczęstszymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi, szukając jednocześnie rozwiązań tych problemów zdrowotnych w obszarze medycyny ziołowej. Drugiego dnia skupimy się na oddychaniu. Będziemy poznawać różne metody pracy z oddechem, balansując między teorią a praktyką technik oddechowych. Zwrócimy także uwagę na potencjał terapeutyczny oraz toksyczny substancji obecnych we wdychanym przez nas powietrzu.

Anna-Bober

Anna Bober
Prowadząca

19 PAŹDZIERNIKA

Najbardziej pierwotną formą rozwoju człowieczeństwa, nieodłącznie związaną z roślinami jest ogień. Okiełznanie tej energii pozwoliło człowiekowi zawładnąć Ziemią. Symbolicznie, to jakby złapać Słońce. Mocno akcentuje się obecność Słońca w stosunku do Ziemi w letnich i zimowych przesileniach oraz w równonocach w wielu pierwotnych kulturach świata. Jest to rodzaj bramy do Kosmosu… Celem etnobotaniki jest zrozumienie związków między roślinami a kulturą ludzką oraz ochrona tradycyjnej wiedzy i zrównoważone wykorzystywanie roślinnych zasobów. Etnobotanika bada, jak różne kultury i społeczności korzystają z roślin w celach bytowych, religijnych, magicznych, leczniczych, kulinarnych i innych.

Damian Danak

Damian Danak
Prowadzący

8 LISTOPADA

Żywisz głębokie przekonanie, że wytwarzanie żywności to ciężka praca w pocie czoła? Przekopywanie, pielenie bez końca, niekończąca się walka z chorobami i szkodnikami, a na dodatek ciągłe podlewanie? Pozwól, że opowiem Ci o Permakulturze, która sprawia, że to Wszystko będzie tylko złym wspomnieniem, a uprawa ogrodu stanie się czystą przyjemnością. Na wykładzie porozmawiamy między innymi o zasadach jakimi kieruje się Projektowanie Permakulturowe oraz o tym jak w praktyczny sposób stosować wspomniane zasady w codziennym życiu.
Wyjaśnimy sobie także czym różni się podejście Permakulturowe od konwencjonalnego i ekologicznego. Porozmawiamy o tym jak przetransformować istniejący ogród na ogród Permakulturowy analizując teren Ogrodu Społecznego na Łęgu.

Marcelina Haremza

Marcelina Haremza
Prowadząca

Sieciowanie – wizyty studyjne

Zarząd Rzecznego Uniwersytetu Ludowego w swojej otwartości planuje kilka wizyt studyjnych, które są niezbędnym aspektem rozwoju i inspiracji. Wyprawy do miejsc funkcjonujących w świetle idei grundvigańskiej to niezbędny element pompujący życie dla Rzecznego Uniwersytetu Ludowego. Przepływ!