Zapis wybranych wykładów podczas serii streamingów z pokładu Statku Kultury w ramach letniego semestru Rzecznego Uniwersytetu Ludowego 2022.
Zajęcia koncentrować będą się na języku filmowym jako jeden z naczelnych alfabetów współczesnej komunikacji społeczeństw ze swobodnym dostępem do sieci internetu . Podczas wspólnych działań grupy warsztatowej poznamy tajniki kadrowania jak posługiwać się planami jak za pomocą prostych narzędzi które są w zasięgu każdego smartfona stworzyć wypowiedź filmową która będzie czytelna i estetycznie zbalansowana .Zgłębimy również narzędzia do kolportacji wypowiedzi filmowych jak dostosować dla odpowiedniej platformy w zależności od grupy docelowej do której chcemy dotrzeć .Postaramy się pochylić nad stworzeniem odpowiedniej strategii która stanie się kluczowym scenariuszem przy realizacji i promocji naszego komunikatu filmowego. Wspólnie zastanowimy się jak wyraźnie i celnie przedrzeć się przez labirynt sieci internetu .
Znajdujemy się w momencie w którym film dokumentalny jest bardzo popularny i zajmuje ważne miejsce w dialogu społecznym.W kraju i za granicą wiele festiwali filmowych poświęconych jest dokumentowi .Dzięki filmowym obrazom dokumentalny możemy zajmować stanowisko w wielu kwestiach związany z palącymi problemami współczesności. Warsztat bedzie miał na celu przekazać podstawowe umiejętności i zasady konstrukcji wypowiedzi dokumentalnej .Autorska wypowiedź dokumentalna może stać sie wyraźnym i dostrzegalnym sygnałem który może wpłynąć na lokalny krajobraz świadomości miejsca sposobu myślenia. Warsztat adresowany jest do osób które poprzez wypowiedź artystyczną chcą wpływać na otaczającą nas codzienność.
Rzeczny uniwersytet ludowy stawia sobie za zadanie wsparcie nadrzecznych obszarów, które w naszym kraju wymagają często odpowiedniego opakowania i promocji. Podczas warsztatu będziemy eksplorować wizualny zasób rzeki. Stworzymy filmowe widokówki które staną się wariacjami na temat rzeki i miejsc nad nimi położonymi. Będzie to swoiste laboratorium obrazu studiujące płynącą wadę, która jest naturalnym magnesem dla wszystkich żywych organizmów.Będziemy poszukiwać najróżniejszych perspektyw i spojrzeń na mikroklimat który tworzy rzeka.
Szymon Mizera
Absolwent Uniwersytetu Adama MIckiewicza w Poznaniu Na kierunku Filozofia: dokumentalista, filmowiec, podróżnik ,artysta założyciel zespołu Ludzie z Działki. Wieloletni członek zespołu Kakofonik eksperymentalnej formacji audialnej. Od ponad dekady jest prowadzącym warsztaty filmowe podczas projektu laboratorium rejs ,cyklu Powidoki w poznańskim Mobilnym Centrum Kultury Kontener Art.Współtworzył pierwszą relację filmową z festiwalu teatrów ulicznych Malta. Założyciel organizacji pozarządowej Kod_Krowa, która przez 15 lat swojej aktywności powołała do życia pierwszy w polsce Statek Kultury działający na polskich rzekach od 2016.