Trójgrodzie

Krosno Odrzańskie

Trójgrodzie

[audio_player_pro id=”767945464577″ skin=”blackControllers” center_plugin=”false” loop=”false” auto_play=”false” player_bg=”#ffffff” buffer_empty_color=”#d6edff” seekbar_color=”#04adff” volume_off_color=”#d6edff” volume_on_color=”#04adff” timer_color=”#000000″ song_title_color=”#000000″ song_author_color=”#000000″ show_rewind_but=”false” show_shuffle_but=”false” show_download_but=”false” show_buy_but=”false” show_lyrics_but=”false” show_twitter_but=”false” show_facebook_but=”false” show_playlist_but=”false” playlist_bg_color=”#ffffff” playlist_record_bg_off_color=”#ffffff” playlist_record_bg_on_color=”#bce4ff” playlist_record_bottom_border_off_color=”#ffffff” playlist_record_bottom_border_on_color=”#ffffff” playlist_record_text_on_color=”#0a0a0a” number_of_thumbs_per_screen=”2″ show_playlist_number=”false” show_categories=”false” selected_categ_off_color=”#ffffff” selected_categ_on_color=”#ffffff” show_search_area=”false” search_input_bg=”#ffffff”][audio_player_pro_playlist_item title=”Trójgrodzie Krosno Odrzańskie – część pierwsza: Trójgrodzie” xsources_mp3=”https://rzecznyuniwersytetludowy.pl/wp-content/uploads/2021/09/trojgrodzie-krosno-odrzanskie-part1.mp3″ xauthor=”RZECZNY UNIWERSYTET LUDOWY” ximage=”97″][/audio_player_pro_playlist_item][audio_player_pro_playlist_item title=”Trójgrodzie Krosno Odrzańskie – część druga: Granice i mosty” ximage=”97″ xsources_mp3=”https://rzecznyuniwersytetludowy.pl/wp-content/uploads/2021/09/trojgrodzie-krosno-odrzanskie-part2.mp3″ xauthor=”RZECZNY UNIWERSYTET LUDOWY”][/audio_player_pro_playlist_item][/audio_player_pro]

Rzeczny Uniwersytet Ludowy dopłynął do Krosna Odrzańskiego. Nieopodal, w górę rzeki znajdziemy Gostchorze i ślady po wczesnośredniowiecznym grodzisku, które wraz z leżącym po drugiej strony rzeki Połupinem i samym grodem krośnieńskim zaszytym na ujściu historycznego Bobru. Ten rodzaj trójgrodzia jest dość nietypowe, niech stanie się pretekstem do opowieści o historii tego regionu, którą można potraktować jako dość typową archipelagu odrzańskich miast i miasteczek zatopionych w nadrzecznych mgłach.

Po trójgrodziu oprowadzają nas regionaliści, po zamku Piastowskim w Krośnie Odrzańskim Jerzy Szymczak, po mieście Tomasz Struk, po dolinie Odry w rejonie Połupina Sławomir Stańczak. O archeologii opowiada Bartłomiej Gruszka przy okazji wykładu letniego na wysokich skarpach Goschorza. Słuchają go mieszkańcy wsi i zaproszenie goście. Wybierzmy się w podróż na odrzańskie trójgrodzie.

Krosno i trójgrodzie to teren granicy, rzeka dzieliła a dogodne położenie zapewniało łączność i możliwość przekroczenia rzeki. Życie na granicy łączył most, które w tym miejscu wciąż jest zwornikiem tego miasta.

Wrzesień 2021
Realizacja: Michał Zygmunt
Muzyka Odra Sound Design
Zdjęcia Michał Zygmunt