Łukasz Antonowicz

Rejs: usłysz rzekę, rzeczne rzemiosło.

Zapis wybranych wykładów podczas serii streamingów z pokładu Statku Kultury w ramach letniego semestru Rzecznego Uniwersytetu Ludowego 2022.

Tematy zajęć

Zielona architektura

Warsztaty zielonej architektury, na których eksplorujemy nadrzeczny ekosystem w poszukiwaniu inspiracji do stworzenia miejsca wyróżnionego w krajobrazie

Wierzba jako niezwykły materiał konstrukcyjny

Poznamy technikę tworzenia żywej architektury w oparciu o wierzbę oraz przykładowe projekty, a także spróbujemy wytypować lokalizację dla nadrzecznej realizacji.

Ogród Społeczny – warsztaty projektowania i budowy

Główny prowadzący zajęcia z Ogrodu Społecznego. Ogród społeczny na łęgu w Cigacicach to idea, która ściśle łączy się z kursem Rzecznego Uniwersytetu Ludowego. Chcemy stworzyć miejsce nad rzeką będące społecznym ośrodkiem integracji poprzez wspólną pracę, zabawę i odpoczynek. Nadrzeczne łęgi przecinające setki polskich miast, miasteczek i wsi są idealnym miejscem dla spotkań mieszkańców. Wysiłek zaangażowany w powstanie i utrzymanie ogrodu nad rzeką jest wspaniałym argumentem dla tworzenia społeczeństwa obywatelskiego.

Łukasz Antonowicz

Łukasz Antonowicz

Brał udział w projekcie Connecting Nature, gdzie odpowiadał za realizację projektów ekodemonstorów. Projektował i wykonywał obiekty retencjonujące wodę opadową w postaci nisz bioretencyjnych w ramach festiwalu Inner Art, w Ogrodzie Społecznym Wilda oraz w ogrodach prywatnych, a także w postaci zielonych dachów na budynkach prywatnych. Realizował zajęcia z zakresu ogrodnictwa w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Gzowskiego w Opolu. Członek Fundacji Zielona Barć Olesno oraz Stowarzyszenia Kolektyw Kąpielisko. Interesuje się naturalnym budownictwem, zagospodarowaniem wód deszczowych, pszczelarstwem oraz ekologiczną uprawą roślin.

Narodowy Instytut Wolności