Nagrania dźwiękowe, field recording, podcast, słuchowisko, dźwiękowe mapy miast, sound art, sound design, sampling, to tylko ułamek tego do czego dziś wykorzystywane są dźwiękowe nagrania. Umiejętność tworzenia nagrań to zyskujący coraz większą popularność sposób na wyrażenie własnej wrażliwości, dokumentacji świata, rejestrowania dźwięków otoczenia, prowadzenia i zapisywania wywiadów, rozmów, którymi można w łatwy i przystępny sposób podzielić się z odbiorcą. Cykl warsztatów Rzecznego Uniwersytetu Rzecznego zaprasza na cykl warsztatów oferujących wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie realizacji i wykorzystania nagrań dźwiękowych. W nadrzecznej atmosferze, na Statku Kultury, w kilkuosobowych grupach, uczestnicy zapoznają się z podstawami nagrań, sztuką tworzenia podcastu, sposobami rejestrowania audiosfery, umiejętności operowania sprzętem czyli wszystkim co potrzebne do tworzenia samodzielnych nagrań. W jednym z portów nie zabraknie też działań muzycznych.
Każdy z pięciu portów, tegorocznego rejsu Rzecznego Uniwersytetu Ludowego, to osobny, tematyczny, kreatywny warsztat , przeznaczony dla osób szukających konkretnych kompetencji i umiejętności. W „Gostchorzu/Krosno Odrzańskie- Nadrzeczny Plener Dźwiękowy” skoncentrowany na rzemiośle dźwiękowym czyli na nagraniach terenowych, sztuce field recordingu, umiejętności rejestrowania dźwięków pejzażu miejskiego, przyrodniczego, industrialnego. W Kostrzynie nad Odrą zapraszamy ludzi przyrody, „Dźwięki Przyrody Od Strony Wody- Realizacja Nagrań Przyrodniczych: czyli coś dla zainteresowanych umiejętnością realizowania specjalistycznych nagrań natury, w Cigacicach odbędą się warsztaty dla muzyków, w Międzychodzie „Dźwiękowy Dom Kultury- Podcast i słuchowisko w sektorze kultury”, na który zapraszamy animatorów, pracowników sektora kultury i lokalnych muzeów i instytucji z wykorzystania nagrań dźwiękowych jako narzędzia komunikacji i kreowania działań kultury w sieci. Ostatni przystanek to Głogów i Sztuka Tworzenia Podcastu, a tu zamieniamy Statek Kultury w radiowe studio i uczymy się tworzyć popularne podcasty, od pomysłu przez nagranie, montaż, aż po umieszczenie go onilne.
Warsztaty poprowadzi muzyk i łowca dźwięków Michał Zygmunt Odra Sound Design, twórca nagrań , gitarzysta i producent muzyczny poruszający się rejonach ambient, roots, człowiek rzeki.