fbpx
 

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie intelektualne inspiracje z magiczną atmosferą słowiańskich tradycji. Otwarty kongres RUL 2024, organizowany w dniach 21-22 czerwca, to okazja do udziału w wykładach i spotkaniach prowadzonych przez wybitnych prelegentów, takich jak dr hab. Maciej Błaszak czy dr Marta Jermaczyk-Sitak. W programie nie zabraknie też fascynujących dyskusji, m.in. na temat ochrony rzek, oraz koncertów w wykonaniu utalentowanych artystów. Wydarzenie odbywać się będzie w wyjątkowym miejscu – na Statku Kultury, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość nie tylko zdobycia wiedzy, ale również doświadczenia niepowtarzalnej atmosfery.

Kongres jest połączony z obchodami Nocy Kupały, podczas których czekają na Was koncerty Michała Zygmunta, zespołów Grupa Drewno i OstRov oraz JuJu Sounds. Dodatkowo, stowarzyszenie Entropia zaprasza na Rytuał Sobótki, który odbędzie się nad Łęgiem odrzańskim. To doskonała okazja, by spędzić czas w otoczeniu natury, wziąć udział w tradycyjnych obrzędach i cieszyć się muzyką na żywo. Dołączcie do nas, aby razem celebrować zarówno duchową głębię Nocy Kupały, jak i intelektualne wyzwania kongresu.

Czekamy na Was!

PROGRAM

Piątek – 21.06.2024

18:00 – Otwarcie kongresu – Statek Kultury
18.15 – Wykład: ”Rozwój czterech kluczowych inteligencji człowieka” – dr hab. Maciej Błaszak, prof. UAM – Statek Kultury
19.30 – Koncert: Michał Zygmunt – Statek Kultury
21.00 – Rytuał Sobótki, koncerty zespołów Grupa Drewno i OstRov -Wydarzenie towarzyszące stowarzyszenia Entropia – Łęg odrzański
22.00 – Koncert JuJu Sounds – Ogród Społeczny
23.00 – DJ Hermaszewski – DJ Dinn „Dintropia” – Łęg Odrzański

Sobota – 22.06.2024

12.00 – Kongres – Planowanie działań RUL
14.00 – Obiad na Statku Kultury
15.00 – Wykład: dr Marta Jermaczyk- Sitak – Katastrofa na Odrze trwa.
16.00 – Dyskusja – spotkanie aktywistów rzecznych i samorządowców
18:00 – Zamknięcie kongresu

BIAŁA WIODĄCA WIEDŻMA WALOŃSKA

DREWNO

OSTROV

Dawno temu w momencie letniego przesilenia otwierały się bramy do Kosmosu. Dziś już prawie nikt tego nie pamięta, ale czasem ktoś o tym wspomina. Palono wtedy ogień sobótkowy, kadzono bylicą. Działy się rzeczy magiczne. Sobótkowy ogień zapłonie w czerwcową noc w Cigacicach.

Wydarzenie towarzyszące
Stowarzyszenia Inincjatyw Proludzkich ENTROPIA

Entropia

WYKŁADOWCY

Maciej Błaszczak

Dr hab. Maciej Błaszak, prof. UAM

Kognitywista, biolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta Uniwersytetu w Kilonii (Stypendium DAAD, Niemcy), Uniwersytetu w Edynburgu (Stypendium Tempus, Szkocja) i Uniwersytetu Berkeley (USA). Wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu.

Wykład: ”Rozwój czterech kluczowych inteligencji człowieka”

Dr Marta Jermaczek-Sitak

Dr Marta Jermaczek – Sitak

Ekolożka, botaniczka, edukatorka przyrodnicza. Doktorat napisała na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu na temat szaty roślinnej oraz przemian krajobrazowych dolin rzecznych na Ziemi Lubuskiej. Przez wiele lat związana z Klubem Przyrodników, współzałożycielka Wolnej Szkoły w Zielonej Górze, obecnie wspiera rodziny w edukacji domowej. Prowadzi warsztaty przyrodnicze oraz przyrodniczo-rozwojowe dla dzieci i dorosłych, w tym kręgi kobiet. Po latach wędrówki kupiła stare gospodarstwo pod lasem w nadodrzańskiej gminie Bojadła, gdzie wraz z rodziną rozwija przydomową permakulturę. Ma dwóch synów w wieku szkolnym, którzy nie znają siedzenia w ławkach ani pisania w linijkach. dzieli dom z trzema wielorasowymi psami i dwiema dachowymi kotkami.

Wykład: ”Katastrofa na Odrze trwa”

MUZYCY

Michał Zygmunt

Michał Zygmunt

Muzyk, dźwiękowiec, autor profesjonalnych nagrań terenowych przyrody. Od wielu lat aktywnie działa na Odrze, realizując projekty i działania o promujące wartości, etos, historię, tradycję, rzemieślnictwo, dawne zawody, etnografię związaną z terenami Odry i Nadodrza. Autor kilkunastu płyt i wydawnictw związanych z dziedzictwem jak walorami przyrodniczymi, autor serii instrumentów Odra Guitars, gitar produkowanych z drzew rosnących nad Odra, Dźwiękowy Szlak Odry złożony z wyznaczonego szlaku terenowego na którym umieszczone są drewniane soczewki. Prowadzi warsztaty i działania edukacyjne, współpracując jako wykładowca z Uniwersytetem Wrocławskim, publikuje w kwartalniku między innymi w kwartalniku Dolny Śląsk, Znak, Zwierciadło, Radio Wrocław, Radio Szczecin, Polskie Radio program III, autor muzyki teatralnej, filmowej, nagrań terenowych między innymi dla WWF, Portów Szczecin Świnoujście, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej. W załodze Laboratorium Rejs zajmuje się działaniami edukacyjnymi, kieruje jednostkami pływającymi, szkoli załogę z etosu rzeki.

juju sounds

JuJu Sounds (Mauritius – Reunion)

Nagrania terenowe i opowieści o muzyce z różnych zakątków globu. Peryferyjne gatunki muzyczne, rytmy i melodie towarzyszące codziennemu życiu i praktyki związane z doświadczeniem transcendentalnym, inicjacją i rytuałem. Kultury muzyczne budujące poczucie godności i przynależności. Społeczne konteksty, w których muzyka jest integralną częścią doświadczenia człowieka – wyraża złożoną rutynę codzienności lub pozwala ją przekroczyć, często bywa narzędziem transformacji. Muzyka jako doświadczenie, a nie wyłącznie jako intelektualno-estetyczna rozrywka oparta na ekspresji osobowości artysty. Radosny taniec lub głęboki trans, w którym transfer wiedzy odbywa się poprzez ciało, a nie poprzez mentalne obrazy.

LOKALIZACJA: CIGACICE

Statek Kultury

Główny pokład kongresu, miejsce wykładów i spotkań. Górny pokład zamieniony w scenę goszczącą w piątek o 19:30 koncert Michała Zygmunta.

Łęg odrzański

Na brzegu Odry, miejsce na Rytuał Sobótki i koncerty zespołów Grupa Drewno i OstRov w piątek o 21:00. Na terenach łęgowych znajduje się Ogród Społeczny, na którym usłyszycie JuJu Sounds.