fbpx
 

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie, które łączy w sobie intelektualne inspiracje z magiczną atmosferą słowiańskich tradycji. Otwarty kongres RUL 2024, organizowany w dniach 21-22 czerwca, to okazja do udziału w wykładach i spotkaniach prowadzonych przez wybitnych prelegentów, takich jak dr hab. Maciej Błaszak czy dr Marta Jermaczyk-Sitak. W programie nie zabraknie też fascynujących dyskusji, m.in. na temat ochrony rzek, oraz koncertów w wykonaniu utalentowanych artystów. Wydarzenie odbywać się będzie w wyjątkowym miejscu – na Statku Kultury, gdzie uczestnicy będą mieli możliwość nie tylko zdobycia wiedzy, ale również doświadczenia niepowtarzalnej atmosfery.

Kongres jest połączony z obchodami Nocy Kupały, podczas których czekają na Was koncerty Michała Zygmunta, zespołów Grupa Drewno i OstRov oraz JuJu Sounds. Dodatkowo, stowarzyszenie Entropia zaprasza na Rytuał Sobótki, który odbędzie się nad Łęgiem odrzańskim. To doskonała okazja, by spędzić czas w otoczeniu natury, wziąć udział w tradycyjnych obrzędach i cieszyć się muzyką na żywo. Dołączcie do nas, aby razem celebrować zarówno duchową głębię Nocy Kupały, jak i intelektualne wyzwania kongresu.

Czekamy na Was!

PROGRAM

Piątek – 21.06.2024

16:00 – Otwarcie kongresu – Statek Kultury
16:15 –  Wykład: „Dlaczego dzikie rośliny jadalne uratują nam zdrowie’ – Julia Kwiatkowska, Akademia Amicorum- Statek Kultury
18.00 – Wykład: ”Rozwój czterech kluczowych inteligencji człowieka” – dr hab. Maciej Błaszak, prof. UAM – Statek Kultury
19.30 – Koncert: Michał Zygmunt – Statek Kultury
21.00 – Rytuał Sobótki, koncerty zespołów Grupa Drewno i OstRov -Wydarzenie towarzyszące stowarzyszenia Entropia – Łęg odrzański
22.00 – Abaim (Mauritius) – Ogród Społeczny
23.00 – Sety: DJ HerrMaszewski; DJ Dinn „Dintropia” DJ Luka Kumor (Teneryf) – Łęg Odrzański

Sobota – 22.06.2024

12.00 – Kongres – Planowanie działań RUL
14.00 – Obiad na Statku Kultury
15.00 – Wykład: „Ekoseksualność” – dr Marta Jermaczyk- Sitak
16.00 – Dyskusja – spotkanie aktywistów rzecznych i samorządowców
18:00 – Zamknięcie kongresu

BIAŁA WIODĄCA WIEDŻMA WALOŃSKA

DREWNO

OSTROV

Dawno temu w momencie letniego przesilenia otwierały się bramy do Kosmosu. Dziś już prawie nikt tego nie pamięta, ale czasem ktoś o tym wspomina. Palono wtedy ogień sobótkowy, kadzono bylicą. Działy się rzeczy magiczne. Sobótkowy ogień zapłonie w czerwcową noc w Cigacicach.

Wydarzenie towarzyszące
Stowarzyszenia Inincjatyw Proludzkich ENTROPIA

Entropia

WYKŁADOWCY

Maciej Błaszczak

Dr hab. Maciej Błaszak, prof. UAM

Kognitywista, biolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Stypendysta Uniwersytetu w Kilonii (Stypendium DAAD, Niemcy), Uniwersytetu w Edynburgu (Stypendium Tempus, Szkocja) i Uniwersytetu Berkeley (USA). Wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Poznaniu.

Wykład: ”Rozwój czterech kluczowych inteligencji człowieka”

Dr Marta Jermaczek-Sitak

Dr Marta Jermaczek – Sitak

Ekolożka, botaniczka, edukatorka przyrodnicza. Doktorat napisała na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu na temat szaty roślinnej oraz przemian krajobrazowych dolin rzecznych na Ziemi Lubuskiej. Przez wiele lat związana z Klubem Przyrodników, współzałożycielka Wolnej Szkoły w Zielonej Górze, obecnie wspiera rodziny w edukacji domowej. Prowadzi warsztaty przyrodnicze oraz przyrodniczo-rozwojowe dla dzieci i dorosłych, w tym kręgi kobiet. Po latach wędrówki kupiła stare gospodarstwo pod lasem w nadodrzańskiej gminie Bojadła, gdzie wraz z rodziną rozwija przydomową permakulturę. Ma dwóch synów w wieku szkolnym, którzy nie znają siedzenia w ławkach ani pisania w linijkach. dzieli dom z trzema wielorasowymi psami i dwiema dachowymi kotkami.

Wykład: ”Ekoseksualność”

Julia Kwiatkowska

Prowadzi gabinet medycyny naturalnej w Lesznie, gdzie z pasją wykorzystuje swoją wiedzę i umiejętności, aby wspierać innych w drodze do lepszego zdrowia i samopoczucia. W swojej pracy wykorzystuje terapię ziołami, suplementację, hirudoterapię, oczyszczanie organizmu oraz zalecenia dietetyczne. Uważa, że powrót do zdrowia, aby był trwały powinien obejmować korektę kluczowych nawyków. Zdrowy człowiek to suma: dobrej diety, efektywnego snu, aktywności fizycznej, zdrowych relacji i umiejętności radzenia sobie ze stresem. Jest gorącą propagatorką dzikiej kuchni, przekonaną o jej zdolności do przywracania zdrowia i witalności. Poza profesjonalnymi zainteresowaniami, jest pasjonatką triathlonu oraz gry na wiolonczeli. Wykładowca w Akademii Amicorum.

Wykład: ”Dlaczego dzikie rośliny jadalne uratują nam zdrowie”

ARTYŚCI

Michał Zygmunt

Michał Zygmunt

Muzyk, dźwiękowiec, autor profesjonalnych nagrań terenowych przyrody. Od wielu lat aktywnie działa na Odrze, realizując projekty i działania o promujące wartości, etos, historię, tradycję, rzemieślnictwo, dawne zawody, etnografię związaną z terenami Odry i Nadodrza. Autor kilkunastu płyt i wydawnictw związanych z dziedzictwem jak walorami przyrodniczymi, autor serii instrumentów Odra Guitars, gitar produkowanych z drzew rosnących nad Odra, Dźwiękowy Szlak Odry złożony z wyznaczonego szlaku terenowego na którym umieszczone są drewniane soczewki. Prowadzi warsztaty i działania edukacyjne, współpracując jako wykładowca z Uniwersytetem Wrocławskim, publikuje w kwartalniku między innymi w kwartalniku Dolny Śląsk, Znak, Zwierciadło, Radio Wrocław, Radio Szczecin, Polskie Radio program III, autor muzyki teatralnej, filmowej, nagrań terenowych między innymi dla WWF, Portów Szczecin Świnoujście, Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej. W załodze Laboratorium Rejs zajmuje się działaniami edukacyjnymi, kieruje jednostkami pływającymi, szkoli załogę z etosu rzeki.

Abaim (Mauritius)

od momentu powstania w 1988 roku, Abaim działa, by zjednoczyć i zharmonizować różne tradycje muzyczne istniejące w Republice Mauritiusa. Grupa Abaim, składająca się z ponad 50 osób w różnym wieku, promuje swoje niematerialne dziedzictwo: język ojczysty, muzykę, pieśni, taniec, zabawy i historię. Jej członkowie(-inie) angażują się w działania mające na celu odtwarzanie i utrwalanie dziedzictwa kulturowego Maurytyjczyków, które będzie mogło posłużyć kolejnym pokoleniom. Podczas koncertu grupy Abaim usłyszymy tradycyjną muzykę maurytyjską, a także dźwięki séga znad Oceanu Indyjskiego.

Biała Wiodąca Wiedźma Walońska
Margarita Kochan, nauczycielka Reiki, bioenergoterapeutka, nauczycielka metody indian Hopi, prowadzi Centrum Terapii Naturalnych SurYa w Zielonej Górze.

OstRov
zespół OstRov pod kierownictwem muzycznym Olgi Forshner ma swoją siedzibę w Berlinie od 2019 roku. Postrzegają siebie jako małą wyspę słowiańskiej muzyki i kultury. Folklorystyczny repertuar zespołu obejmuje głównie stare pieśni z różnych regionów Ukrainy, Białorusi, Polski i Rosji, śpiewane na festiwalach przez cały rok i przez całe życie. Należą do nich pieśni bożonarodzeniowe, wielkanocne, wiosenne i żniwne, weselne, miłosne i taneczne.
Celebrują nie tylko stare pieśni wiejskie, ale także stare duchowe pieśni liturgiczne z tradycji prawosławnej i niemieckie pieśni kościelne. Śpiewają i tańczą, muzykują a cappella lub z towarzyszeniem gusli, bałałajki i innych archaicznych instrumentów.

Grupa Drewno
zespół wykonuje pieśni w ich brzmieniach naturalnych, czyli tak jak były śpiewane przed wieloma laty, na wsiach, w naturalnych warunkach. Grupa w swoim repertuarze ma wielogłosowe pieśni wschodniosłowiańskie, głównie polskie, ukraińskie, białoruskie, rosyjskie i bałkańskie. Pieśni pochodzą z okresów odległych (zwykle XVII-XIX wiek, niektóre przedchrześcijańskie). Przede wszystkim wykonuje ludowe pieśni liryczne, obrzędowe (kupalne, weselne, kolędy), pieśni wykonywane przy pracy (np. żniwne) i biesiadne (w rozumieniu biesiady i świętowania starowschodniosłowiańskiego).

DJ HerrMaszewski
znawca muzycznych międzykulturowych i międzyplanetarnych połączeń. Jako DJ występował miedzy innymi na festiwalach: Ethno Port, Malta czy Uroczysko. Uwielbia porywać ludzi do tańca i wykorzystuje w tym celu różnorodne gatunki i style muzyczne. Najbliższe są mu funk i szeroko rozumiana muzyka etniczna czy aftobeat. Nie lubi jednak szufladkować muzyki, w jego setach znaleźć można inspiracje z całego świata – tradycyjne dźwięki w nowoczesnych elektronicznych szatach.

DJ Dinn
Robert Kowalik, legendarny didżej przełomu lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych kultowej Radiostacji. Po latach wraca z autorskim setem „Dintropia.”

DJ Luka Kumor
prowadzi wydawnictwo muzyczne JuJu Sound, producent nagrań terenowych z różnych stron świata. W trakcie sobótkowego występu czeka nas fascynująca podróż muzyczna.

LOKALIZACJA: CIGACICE

Statek Kultury

Główny pokład kongresu, miejsce wykładów i spotkań. Górny pokład zamieniony w scenę goszczącą w piątek o 19:30 koncert Michała Zygmunta.

Łęg odrzański

Na brzegu Odry, miejsce na Rytuał Sobótki i koncerty zespołów Grupa Drewno i OstRov w piątek o 21:00. Na terenach łęgowych znajduje się Ogród Społeczny, na którym usłyszycie JuJu Sounds.