Siostry Rzeki – Światowy Dzień Rzek nad Odrą – Lubiąż

Siostry Rzeki – Światowy Dzień Rzek nad Odrą – Lubiąż

[audio_player_pro id=”2837764353465″ skin=”blackControllers” center_plugin=”false” loop=”false” auto_play=”false” player_bg=”#ffffff” buffer_empty_color=”#d6edff” seekbar_color=”#04adff” volume_off_color=”#d6edff” volume_on_color=”#04adff” timer_color=”#000000″ song_title_color=”#000000″ song_author_color=”#000000″ show_rewind_but=”false” show_shuffle_but=”false” show_download_but=”false” show_buy_but=”false” show_lyrics_but=”false” show_twitter_but=”false” show_facebook_but=”false” show_playlist_on_init=”false” show_playlist_but=”false” playlist_bg_color=”#ffffff” playlist_record_bg_off_color=”#ffffff” playlist_record_bg_on_color=”#bce4ff” playlist_record_bottom_border_off_color=”#ffffff” playlist_record_bottom_border_on_color=”#ffffff” playlist_record_text_on_color=”#0a0a0a” number_of_thumbs_per_screen=”2″ show_playlist_number=”false” show_categories=”false” selected_categ_off_color=”#ffffff” selected_categ_on_color=”#ffffff” show_search_area=”false” search_input_bg=”#ffffff”][audio_player_pro_playlist_item title=”Siostry Rzeki – Światowy Dzień Rzek nad Odrą – Lubiąż” xsources_mp3=”https://rzecznyuniwersytetludowy.pl/wp-content/uploads/2021/10/swiatowy-dzien-rzek-nad-odra-lubiaz-siostry-rzeki.mp3″ xauthor=”RZECZNY UNIWERSYTET LUDOWY” ximage=”97″][/audio_player_pro_playlist_item][/audio_player_pro]

Światowy Dzień Rzek nad Odrą miał niezwykłą oprawę. Do Klasztoru w Lubiążu zjechali się ludzie rzek, Siostry Rzek, ekolodzy, aktywiści, społecznicy i artyści. Przez cały dzień, wspólnie z lokalnymi partnerami, opowiadają mieszkańcom i turystom, zwiedzającym opactwo, p odsunięciu wałów na Odrze, jedynym takim projekcie zrealizowanym dotychczas w Polsce. Zbyt ciasne obwałowanie, skutkuje powodziami, bo woda, ściśnięta w rynnie, nie ma gdzie się rozlać. Na odcinku w okolicach Tarchalic WWF wspólnie z lokalnymi gminami, koordynował rozsunięcie wałów na krótkim odcinku rzeki. Na wrześniowy piknik w cieniu klasztornych wierz, przybyły Siostry Rzeki które opowiadają o tym niezwykłym wydarzeniu przy pomocy śpiewu, tańca i animacji. Język sztuki i osobistego zaangażowania skutecznie wciąga publiczność do wspólnego świętowania wydarzenia, jakim jest zostawienie większej przestrzeni dla rzeki.

W reportażu usłyszymy kolektyw Siostry Rzeki, Cecylię Malik, Jacka Engela z Fundacji Greenmind, Piotra Nieznańskiego z WWFu.

Realizacja: Michał Zygmunt
Muzyka Odra Sound Design
Zdjęcia Michał Zygmunt