Statek Kultury wyrusza w rejs z Cigacic do stoczni w Nowej Soli

Prace remontowe przeprowadzone w tym roku dały jednostce na której docieramy do Was z misją edukacyjną drugie życie.

Środki z Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030 przyznane przez Narodowy Instytut Wolności umożliwiły przeprowadzenie remontu jednostki, realizację zadania powierzyliśmy stoczni remontowej w Nowej Soli.

Transport dużego statku bez napędu w okresie zimowym stanowi nie lada wyzwanie logistyczne. Dystans 40 km z portu macierzystego w Cigacicach, przy padającym śniegu i silnym wietrze pokonaliśmy w osiem godzin. Ana poruszana przez pchacz szczęśliwie dotarła do portu przeznaczenia, gdzie spędziła kilka miesiące.

FILM: https://www.facebook.com/watch/?v=424868532298028

Koszarka Anna od ponad 10 lat wymagała naprawy. Zasłużony remont rozpoczął się pracami stoczniowymi, które obejmowały wymianę 80% poszycia, wymianę zbiorników na wodę i fekalia, montaż wind kotwicznych, niezbędnych przy niezależnym pływaniu. Wyspawano również nowe pawęża pod silniki naczepne, zdemontowano klatki schodowe i stworzono dwa nowe chodniki komunikacyjne pomiędzy pokładami. Na slipie w stoczni statek spędził całe pięć miesięcy. W tym czasie wymieniono ponad 5 ton stali.

Prace stoczniowe dały jednostce Anna solidny fundament do dalszej bezpiecznej żeglugi, na co najmniej 10 lat.Narodowy Instytut Wolności