fbpx

Aktualności

————

W ramach tegorocznego programu gościmy specjalistów z różnych dziedzin, którzy poprzez wspólne działania przekażą naszym słuchaczom swoją wiedzę i doświadczenie.

Tym razem poznaliśmy techniki łączenia laminatu z drewnem na przykładzie odnawiania dna starego, dziurawego galara rzecznego.
Zajęcia poprowadził Piotr Matuszewski posiadający 25 letnie doświadczenie w fachu tradycyjnego szkutnictwa. Jego prace możecie oglądać i testować m.in. w Kopalni Soli Bochnia.

Jednostce przybywa dopracowanych sanitariatów z odpowiednim oświetleniem, wykończeniem armaturą.

Statek uzbroiliśmy w nowe sanitariaty, z wymienioną glazurą, odpowiednim oświetlenie i podłogami zabezpieczonymi specjalistycznymi farbami. Przewidziane prace podwyższą standard jednostki, ułatwią utrzymanie czystości i higieny podczas rejsów i spotkań w porcie.

Kontynuacja działań konstrukcyjno-budowlanych przebiega zgodnie z planem, jednostce przybywa przestrzeni użytkowych w odpowiednim standardzie.

Na statku po powrocie do macierzystego portu kontynuowano prace remontowe. Powstała konstrukcja na górnym pokładzie z przeznaczeniem pod kajuty mieszkalne dla załogi i uczestników działań edukacyjnych. Dostawa materiałów umożliwiła wykończenie każdej z sześciu kajut, wyposażenie w koje i miejsca na bagaż. Na konstrukcje mieszkalną nałożono izolację piankową. Górny pokład ozdobiły nowa sterówka i scena, umożliwiające komfortowe prowadzenie statku, przeprowadzanie projekcji, organizację występów i prelekcji na wolnym powietrzu. Górna część pokładu została połączona z dolną za pomocą schodów kręconych co znacznie poprawiło komunikację i usprawniło funkcjonalność. Całość pokryto nowym dachem, zaizolowano i zaimpregnowano. Wstawione zostały okna i wentylacja.

Statek z każdym dniem pięknieje.

Prace remontowe przeprowadzone w tym roku dały jednostce na której docieramy do Was z misją edukacyjną drugie życie.

Środki z Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030 przyznane przez Narodowy Instytut Wolności umożliwiły przeprowadzenie remontu jednostki, realizację zadania powierzyliśmy stoczni remontowej w Nowej Soli.

Transport dużego statku bez napędu w okresie zimowym stanowi nie lada wyzwanie logistyczne. Dystans 40 km z portu macierzystego w Cigacicach, przy padającym śniegu i silnym wietrze pokonaliśmy w osiem godzin. Ana poruszana przez pchacz szczęśliwie dotarła do portu przeznaczenia, gdzie spędziła kilka miesiące.

FILM: https://www.facebook.com/watch/?v=424868532298028

Koszarka Anna od ponad 10 lat wymagała naprawy. Zasłużony remont rozpoczął się pracami stoczniowymi, które obejmowały wymianę 80% poszycia, wymianę zbiorników na wodę i fekalia, montaż wind kotwicznych, niezbędnych przy niezależnym pływaniu. Wyspawano również nowe pawęża pod silniki naczepne, zdemontowano klatki schodowe i stworzono dwa nowe chodniki komunikacyjne pomiędzy pokładami. Na slipie w stoczni statek spędził całe pięć miesięcy. W tym czasie wymieniono ponad 5 ton stali.

Prace stoczniowe dały jednostce Anna solidny fundament do dalszej bezpiecznej żeglugi, na co najmniej 10 lat.