Aktualności

Pierwsze spotkanie edukacyjne nad brzegiem Odry w Cigacicach za nami.

Tworzymy Ogród Społeczny na Łęgu. W planach cztery następne spotkania, ale już pierwsze pokazało, że obrany przez nas kurs jest trafny. Przybyliście z różnych miejsc połączeni chęcią wspólnego działanie, zdobywania wiedzy, wymiany myśli, tworzenia, bycia w bliskim kontakcie z przyrodą.
Nasze działania sfinansowano że środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach rządowego programu rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-30.

Zapraszamy na konto Rzecznego Uniwersytetu Ludowego na YouTube gdzie cumują wszystkie realizowane przez nas filmy.

Wskrzeszenie tradycji budowania jednostek pływających nad brzegami polskich rzek to cel działań programowych Rzecznego Uniwersytetu Ludowego. Odszukujemy rzemieślników i zapraszamy do dzielenia się unikatową wiedzą, łączymy ludzi z pasją i chęcią wspólnego działania. Wracamy nad rzeki.

Mamy już daty zajęć Rzecznego Uniwersytetu Ludowego związane z projektowaniem i budową Ogrodu Społecznego.

Ilość miejsc jest ograniczona do 10 osób, warsztat jest bezpłatny. Osoby, które zgłoszą się na warsztat będą miały zakwaterowanie na pokładzie Statek Kultury. ⛵️

Odbędą się 4 spotkania.

Harmonogram warsztatów na łęgu nadodrzańskim
WRZESIEŃ (22-24.09): planowanie funkcji, wspólne tyczenie elementów ogrodu
PAŹDZIERNIK (20-22.10): budowa hydrodynamicznych podwyższonych rabat
LISTOPAD (24-26.11): sadzenie wierzbowych konstrukcji – Tunel dla dzieci
GRUDZIEŃ (15-17.12): sadzenie wierzbowych konstrukcji – Statek dla dorosłych

Nasza nomadyczna jednostka edukacyjna nabrała blasku i jest w pełni przygotowana do misji, którą realizują uniwersytety ludowe. Z wielką radością meldujemy gotowość do szerzenia wiedzy na polskich rzekach. 

Dysponujemy czternastoma miejscami noclegowymi, trzema salami wykładowymi(dwie jurty, sala multimedialna), galarem drewnianym do eksploracji rzeki z bliska, jesteśmy też w pełni niezależni energetycznie.

Przed nami przygoda związana z tworzeniem społecznego ogrodu na łęgu odrzańskim w Cigacicach, w którym będziemy przeprowadzać eksperymenty z konstrukcjami wierzbowymi, zagonami ziołowymi i co najtrudniejsze, miejsce to ma rozpalić ogień działań obywatelskich, wspólnych aktywnościach przy budowie, odpoczynku, sztuce i rekreacji nad rzeką.

Jesteśmy po kilku spotkaniach z mieszkańcami i przedstawicielami organizacji działającymi w porcie Cigacice.

Konsultacje społeczne dotyczyły zagospodarowania przestrzeni zalewowych łęgu nad Odrą, gdzie planujemy utworzenie ogrodu społecznego z nasadzeniami wierzbowymi, zielnikiem. Dziękujemy wszystkim za konstruktywne uwagi i zaangażowanie.

W tym roku zaplanowaliśmy kilka rejsów edukacyjno-szkoleniowych. W jeden z nich wyruszyliśmy z Cigacic w kierunku Siedliska.

Załogę stanowili słuchacze i wykładowcy naszej uczelni. Program obejmował cykl zajęć w terenie połączonych z wykładami, prace remontowe na jednostce, projekcje filmowe, budowę jurty i wspólne posiłki. Aura nam sprzyjała, obcowanie z rzeką i jej mikrokosmosem otwierało nas na dzielenie się wiedzą i wspólne działanie. Było rzeczowo i metafizycznie

Spotkanie liderów Ogólnopolskej Sieci Uniwersytetów Ludowych

W miniony weekend dotarliśmy do Brzeska na Wielkie Święto Uniwersytetów Ludowych. Organizatorami byli Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych oraz Kraina Vesny. Spotkaliśmy się z liderami prowadzącymi Uniwersytety Ludowe w kraju, pracowaliśmy nad wizerunkiem i naszymi wizjami pracy w Uniwersytetach, następnie uczciliśmy noc kupalną, pod przewodnictwem Vesny. Bardzo dziękujemy za zaproszenie, poczuliśmy się częścią ludowej rodziny.

Jednostce przybywa dopracowanych sanitariatów z odpowiednim oświetleniem, wykończeniem armaturą.

Statek uzbroiliśmy w nowe sanitariaty, z wymienioną glazurą, odpowiednim oświetlenie i podłogami zabezpieczonymi specjalistycznymi farbami. Przewidziane prace podwyższą standard jednostki, ułatwią utrzymanie czystości i higieny podczas rejsów i spotkań w porcie.

W ramach tegorocznego programu gościmy specjalistów z różnych dziedzin, którzy poprzez wspólne działania przekażą naszym słuchaczom swoją wiedzę i doświadczenie.

Tym razem poznaliśmy techniki łączenia laminatu z drewnem na przykładzie odnawiania dna starego, dziurawego galara rzecznego.
Zajęcia poprowadził Piotr Matuszewski posiadający 25 letnie doświadczenie w fachu tradycyjnego szkutnictwa. Jego prace możecie oglądać i testować m.in. w Kopalni Soli Bochnia.