Wskrzeszenie tradycji budowania jednostek pływających nad brzegami polskich rzek to cel działań programowych Rzecznego Uniwersytetu Ludowego. Odszukujemy rzemieślników i zapraszamy do dzielenia się unikatową wiedzą, łączymy ludzi z pasją i chęcią wspólnego działania. Wracamy nad rzeki.
Dysponujemy czternastoma miejscami noclegowymi, trzema salami wykładowymi(dwie jurty, sala multimedialna), galarem drewnianym do eksploracji rzeki z bliska, jesteśmy też w pełni niezależni energetycznie.
Przed nami przygoda związana z tworzeniem społecznego ogrodu na łęgu odrzańskim w Cigacicach, w którym będziemy przeprowadzać eksperymenty z konstrukcjami wierzbowymi, zagonami ziołowymi i co najtrudniejsze, miejsce to ma rozpalić ogień działań obywatelskich, wspólnych aktywnościach przy budowie, odpoczynku, sztuce i rekreacji nad rzeką.
Konsultacje społeczne dotyczyły zagospodarowania przestrzeni zalewowych łęgu nad Odrą, gdzie planujemy utworzenie ogrodu społecznego z nasadzeniami wierzbowymi, zielnikiem. Dziękujemy wszystkim za konstruktywne uwagi i zaangażowanie.
Załogę stanowili słuchacze i wykładowcy naszej uczelni. Program obejmował cykl zajęć w terenie połączonych z wykładami, prace remontowe na jednostce, projekcje filmowe, budowę jurty i wspólne posiłki. Aura nam sprzyjała, obcowanie z rzeką i jej mikrokosmosem otwierało nas na dzielenie się wiedzą i wspólne działanie. Było rzeczowo i metafizycznie
Statek uzbroiliśmy w instalację fotowoltaiczną, będzie eko i bez kabli. Dotrzemy do większej liczby miejsc, zasilanie z lądu nie będzie już niezbędne. Wolności nigdy za wiele!
W miniony weekend dotarliśmy do Brzeska na Wielkie Święto Uniwersytetów Ludowych. Organizatorami byli Ogólnopolska Sieć Uniwersytetów Ludowych oraz Kraina Vesny. Spotkaliśmy się z liderami prowadzącymi Uniwersytety Ludowe w kraju, pracowaliśmy nad wizerunkiem i naszymi wizjami pracy w Uniwersytetach, następnie uczciliśmy noc kupalną, pod przewodnictwem Vesny. Bardzo dziękujemy za zaproszenie, poczuliśmy się częścią ludowej rodziny.
Statek uzbroiliśmy w nowe sanitariaty, z wymienioną glazurą, odpowiednim oświetlenie i podłogami zabezpieczonymi specjalistycznymi farbami. Przewidziane prace podwyższą standard jednostki, ułatwią utrzymanie czystości i higieny podczas rejsów i spotkań w porcie.
Tym razem poznaliśmy techniki łączenia laminatu z drewnem na przykładzie odnawiania dna starego, dziurawego galara rzecznego.
Zajęcia poprowadził Piotr Matuszewski posiadający 25 letnie doświadczenie w fachu tradycyjnego szkutnictwa. Jego prace możecie oglądać i testować m.in. w Kopalni Soli Bochnia.