fbpx

Zapraszamy na film dokumentalny „Ocean na sprzedaż” w ramach Watch Docs

8 czerwca 2024, godz. 20.00, Statek Kultury

Czy marzenie o energetycznej transformacji może zagrozić przyszłości oceanicznych ekosystemów? Oszałamiający wizualnie dokumentalny esej o cenie skarbów z morskich otchłani (w roli lektora: Jason Momoa).

Choć lobbyści przekonują, że oceaniczne surowce mineralne to ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii, ich wydobycie niewiele ma wspólnego z „zieloną gospodarką”. Nie da się ich pozyskać z dna oceanu bez niszczenia ekosystemów. Nie przewidzimy też, w jakim stopniu zaburzona zostanie równowaga ekologiczna tych obszarów. Wątpliwości budzą także emisje związane z wydobyciem i transportem surowców. A mimo to, Międzynarodowa Organizacja Dna Morskiego, agenda ONZ-owska sprawująca kontrolę nad wodnymi obszarami stanowiącymi połowę powierzchni Ziemi, zezwala na masowe wydobycie metali niezbędnych do produkcji akumulatorów. Czy stoi za tym usilne dążenie do zatrzymania kryzysu energetycznego, czy geopolityczna i korporacyjna intryga? Spektakularna wizualnie opowieść o podwodnym świecie, który choć wciąż nieodkryty, regularnie pada ofiarą człowieka. W roli lektora – Jason Momoa.

Marta Lityńska

Reżyseria: Matthieu Rytz
Zdjęcia: Matthieu Rytz, William Mackenzie, Diego PequeÑo, Spencer Peter, Wangar
Montaż: Elisa Bonora, ACE
Produkcja: Matthieu Rytz

Festiwal Objazdowy Watch Docs odwiedzi w tym roku ponad 40 miejscowości w całej Polsce. Podczas Festiwalu będzie można obejrzeć filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS, a także uczestniczyć w wielu imprezach towarzyszących.

Jednym z miejsc festiwalowych jest Statek Kultury. Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na dwa pokazy wybitnych dzieł dokumentalnych

👉 Ocean na sprzedaż

reż. Matthieu Rytz

8 czerwca godz. 20.00

👉 Mur

reż. Kasia Smutniak

15.06. godz. 18.00 + dyskusja po filmie

Wstęp na wszystkie projekcje filmowe i imprezy towarzyszące jest bezpłatny.