Słońce – Słońsk – Henryk Radowski

Słońce – Słońsk – Henryk Radowski

[audio_player_pro id=”4173133454365435435″ skin=”blackControllers” center_plugin=”false” loop=”false” auto_play=”false” player_bg=”#ffffff” buffer_empty_color=”#d6edff” seekbar_color=”#04adff” volume_off_color=”#d6edff” volume_on_color=”#04adff” timer_color=”#000000″ song_title_color=”#000000″ song_author_color=”#000000″ show_rewind_but=”false” show_shuffle_but=”false” show_download_but=”false” show_buy_but=”false” show_lyrics_but=”false” show_twitter_but=”false” show_facebook_but=”false” show_playlist_but=”false” playlist_bg_color=”#ffffff” playlist_record_bg_off_color=”#ffffff” playlist_record_bg_on_color=”#bce4ff” playlist_record_bottom_border_off_color=”#ffffff” playlist_record_bottom_border_on_color=”#ffffff” playlist_record_text_on_color=”#0a0a0a” number_of_thumbs_per_screen=”3″ show_playlist_number=”false” show_categories=”false” selected_categ_off_color=”#ffffff” selected_categ_on_color=”#ffffff” show_search_area=”false” search_input_bg=”#ffffff”][audio_player_pro_playlist_item title=”Słońce Nadwarciańskich Bagien – Słońce – Słońsk – Henryk Radowski” xsources_mp3=”https://rzecznyuniwersytetludowy.pl/wp-content/uploads/2021/10/slonce-slonsk-henryk-radowski-part1.mp3″ xauthor=”RZECZNY UNIWERSYTET LUDOWY” ximage=”97″][/audio_player_pro_playlist_item][audio_player_pro_playlist_item title=”Nowa Ameryka – Słońce – Słońsk – Henryk Radowski” xsources_mp3=”https://rzecznyuniwersytetludowy.pl/wp-content/uploads/2021/10/slonce-slonsk-henryk-radowski-part2.mp3″ xauthor=”RZECZNY UNIWERSYTET LUDOWY” ximage=”97″][/audio_player_pro_playlist_item][audio_player_pro_playlist_item title=”Lubuski Westminster – Słońce – Słońsk – Henryk Radowski” xsources_mp3=”https://rzecznyuniwersytetludowy.pl/wp-content/uploads/2021/10/slonce-slonsk-henryk-radowski-part3.mp3″ xauthor=”RZECZNY UNIWERSYTET LUDOWY” ximage=”97″][/audio_player_pro_playlist_item][/audio_player_pro]

W okolicach ujścia Warty do Odry u stóp Parku Narodowego, w pobliżu warciańskich rozlewisk znajduje się mała miejscowość. Historia i tożsamość tej miejscowości zbudowana jest na współistnieniu ludzi i rozlewisk, życia w widłach wielkich rzek, pośród bagien i rozlewisk. Po 45 roku to miejsce jak wszystkie inne nad Odrą, staje się częścią Ziem Odzyskanych. Do wyludnionego miasteczka dociera grupa pierwszych osadników, mogą wybrać domy i zacząć nowe życie w poniemieckim.

Posłuchajcie Opowieść regionalisty, Henryka Radowskiego mieszkańca urodzonego już w Słońsku. Jego dziadkowie i rodzice trafiają tu z pierwszym transportem. Nowe życie, nowe ziemie i nowe możliwości przeplatają się z listą traum, które pierwsi osadnicy muszą przerobić. Jak mieszkać w domu swoich wrogów, w niełatwych warunkach, rodzącego się w bólach świata po wielkiej wojnie? Poznajemy też Słońsk i jego wielką historię, która po wielu latach stała się już częścią życia nowych mieszkańców.

Wybierzmy się na spacer po nadwarciańskim Słońsku.
Część Pierwsza: Słońce Nadwarciańskich Bagien
Część Druga: Nowa Ameryka
Część Trzecia: Lubuski Westminster

Realizacja: Michał Zygmunt
Muzyka Odra Sound Design